שאלה

תלמידה בתיכון לפעמים יש לה סוג של התנתקות באמצע שיעור, מה הסיבה?
הבת שלי תלמידה בתיכון לפעמים יש לה סוג של התנתקות באמצע שיעור, המורה מסבירה חומר והיא ביכלל חושבת על משהו אחר מה יכולה להיות הסיבה לכך?
Group (20)
קטגוריה

תשובה

בעגה המקצועית התנתקות של קשב רציף נקראת מוסחות.

מוסחות – יכולה להגרם מגורמים פנימיים – מחשבות, רגשות או תחושות שמתחרים עם הגורם הרלוונטי – אליו הנערה אמורה היתה להפנות את הקשב – במקרה זה – המורה. 

מוסחות יכולה להופיע  ממסיחים חיצוניים – כמו קולות (מישהי מדברת בסביבה, או רעש מסוים), מראות (ציפור חולפת, בת יצאה מהכיתה וכו’). גם תחושות יכולות להסיח את הדעת מהגורם הרלוונטי – בגד מעקצץ, תזוזה של השולחן, חום, קור, אפילו ריחות.  

מוסחות היא  אחד המאפיינים של הפרעת קשב. אך מסימפטום אחד אי אפשר להסיק שדווקא ADHD הוא הגורם להסחת הדעת של ביתך. כיוון שעל מנת לחשוד שיש לה הפרעת קשב – צריכים שיהיו מאפינים נוספים בתחומי התפקוד וההתנהלות לאורך זמן. 

 

את מזכירה שבתך בכיתת התיכון – מעניין לדעת אם המוסחות היתה נוכחת גם בגלאים הצעירים יותר. 

לצערנו יש נטיה לפספס את האיבחון לADHD אצל בנות. (להלן אביא סקירה קצרה לאיתור מוקדם של הפרעת קשב בבנות. במידה והתשובה חיובית למרבית המאפינים, כדאי יהיה לגשת לאיבחון מקצועי לADHD).

 

כיוון נוסף ששווה בדיקה הוא קשיי למידה.

 יש בנות שמתמודדות עם קושי או לקות בלמידה,(כמו גם ADHD ) אך עדיין מסוגלות לפצות על כך בגלאים הצעירים. אך ככל שעולות השנים, רמת הלמידה והעומס מתגברים – במידה ואין זיהוי ומענה לקושי הקישבי ו/או ללקות הלמידה – המאמץ שהיא תשקיע יהיה מעבר לכוחותיה ועלול לגרום לעיפות מוחית קושי לעמוד וקצב והתנתקות.

 

מוסחות יכולה להגרם גם משלל גורמים נוספים. בגילאי העשרה בנות מאוד מוטרדות מהשינויים שהן עוברות פיזית, חברתית, ריגשית ומנטלית. רבות מוצאות את עצמן במערבולות ריגשיות שמעסיקות וטורדות את מנוחתן וגוזלות את הקשב שלהן. כדאי לברר אצלה בעדינות איך היא מסתדרת- אישית, גופנית, ריגשית, חברתית. ואם היתה מעונינת לדבר על כך אתכם ההורים, או עם בעלת מקצוע. 

 

נתתי כאן כמה כיווני מחשבה לפתוח שיח ולעשות ברור מעמיק יותר מה האופי והגורם להסחת הדעת של ביתך בשיעור. יה”ר ותמצאו את הגורם והמענה הנכון עבורה במהרה. 

1
2
איך ניגשים לאבחון וטיפול בADHD במבוגרים?
לאחד ההורים שלי יש בעיית קשב וריכוז, יכול להיות שזה השליך עלינו, הילדים בצורת ההתנהלות היומיומית שלהם?
איזה ספורט עדיף לADHD?
חרדת בחינות או ADHD?
האם אפשר לקחת ריטלין בלי שיהיו תופעות לואי ואיך?
איך מאבחנים ADHD?
מה זה ADHD?‏
למה ADHD נפוץ יותר בבנים?
היה הראשון לדעת על מאמרים חדשים

קבל עדכון במייל בכל פעם שמתפרסם מאמר חדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *